V živote je pre nás dôležitých mnoho vzťahov, nie vždy len ten s druhou polovičkou. Pre ženy sú kamarátky veľmi dôležité. Niekedy nám však kamarátstvo viac škodí, než prospieva. Ako prísť na to, kedy je takýto vzťah najlepšie ukončiť a ako to vôbec zvládnuť?

Ako prežiť rozchod s kamarátkou? Nielen s mužmi je ťažké ukončiť vzťah
(zdroj: unsplash.com)

Ak vás spoločné rozhovory viac ubíjajú, než tešia

Častokrát udržiavame priateľstvá len zo zvyku a zo slušnosti. Spoznali sme sa ešte na základnej škole, naše rodiny sa priatelia, bývali sme spolu na intráku – to sú všetko dôvody, ktoré vôbec nemusia byť základom pekného harmonického priateľstva. Položte si otázku, či ten konkrétny vzťah plní svoju funkciu. Panuje medzi vami vzájomný rešpekt a harmónia? Môžete sa na tú konkrétnu osobu obrátiť aj o polnoci a s čímkoľvek, čo máte práve na srdci? Ak ste si aspoň raz odpovedali nie, je načase priateľstvo prehodnotiť.

Pozor – nevhodná kamarátka vám môže emocionálne ubližovať

Podľa výskumu anglickej psychologičky majú mnohé ženy sklony udržiavať kamarátske vzťahy len kvôli spoločnej histórii. Väčšina z nich si totiž na takéto neadekvátne priateľstvo a správanie kamarátky zvykla, dokonca ho obhajuje slovami „veď ona proste taká je“. Ak nás však priateľka dostáva do pozície, v ktorej sa cítime zahanbené, psychicky unavené a vinné, je načase rozlúčiť sa s ňou. Navždy.

Postavte sa problému čelom

Niekedy sa veci vyriešia aj samé a možno sa vám podarí prejsť si takzvaným „prirodzeným“ rozchodom, kedy sa jednoducho s kamoškou postupne stretávate čoraz menej a obmedzujete kontakt. Ak sa však stále stretávate pravidelne, najlepšia je úprimnosť z očí do očí. Rozchádzať sa cez správu alebo e-mail je neslušné a navyše tak ublížite kamarátke oveľa viac, pretože zostane mnoho nevypovedaného. Správajte sa tak, aby ste na seba boli hrdá, hoci to žiada odvahu. Pripravte sa v rámci priamej konfrontácie na všetko a buďte empatická a milá. Nezabúdajte totiž na to, že vina nikdy nie je len na jednej strane. Nezameriavajte sa preto na obviňovanie, skôr na efektívne riešenie problému. Tým ignorácia kamarátky, keď ju stretnete, určite nie je.