Voňavý biely agát skrášľuje nejeden dvor. Jeho uplatnenie je však v skutočnosti nielen v oblasti záhradníctva a pestovania, ale aj v ľudovom liečiteľstve. Pozor – niektoré časti z neho sú však jedovaté!

Liečivý agát – čo všetko dokážu jeho kvety?
(zdroj: unsplash.com)

Nenáročný, ale teplomilný

Agáty biely, latinsky Robinia pseudoacacia, je drevina z čeľade bôbovité. Za domovinu týchto až 25 metrov vysokých stromov je považovaná Severná Amerika. Na Slovensku rastie hlavne na juhu. Agát nie je náročný na kvalitu pôdy a rýchlo sa rozmnožuje a rozrastá aj v horších podmienkach. Na zber agátových kvetov je možné vybrať sa spravidla od mája do júna. Na liečebné účely zbierajú výhradne tieto kvety. Ostatné časti sú jedovaté a môžu spôsobiť otravu prejavujúcu sa nevoľnosťou, bolesťami hlavy či poklesom tlaku. Zberať agát je možné odstrihávaním strapcov a následným otrhaním jednotlivých kvetov bez stopiek. Potom je ich možné vysušiť a uskladniť do zásoby.

Zlepší vám trávenie

Agátové kvety sušíme v tenkých vrstvách a hlavne na vzdušnom mieste. Skladovanie je vhodné v dobre uzatvárateľných nádobách, dlhodobé skladovanie sa však veľmi neodporúča. Kvety agáta bieleho ukrývajú flavonoidy so silnými antioxidačnými účinkami a tiež éterické oleje. V rámci spomínanej ľudovej medicíny sa agát používa pri rôznych tráviacich ťažkostiach, pretože povzbudzuje chuť do jedla aj vylučovanie tráviacich enzýmov. Môže tiež pomôcť tým, ktorých trápi pálenie záhy. Dajte si však pozor na jeho mierne laxatívne účinky a na to, že je mierne močopudný.

Čaj na dýchacie cesty

Zo sušených agátových kvetov, či už domácich, alebo zakúpených v lekárni, na internete alebo v predajniach so zdravými potravinami, si môžete pripraviť v prvom rade čaj. Jednu čajovú lyžičku sušenej drogy zalejeme 2,5 dcl vriacej vody a necháme lúhovať asi 10 minút. Počas ťažkostí pijeme 2 až 3 razy denne. Teplý čaj z agáta sa okrem tráviacich ťažkostí osvedčil aj pri ochoreniach dýchacích ciest, môže totiž pomôcť s vykašliavaním a hlienmi. Agát biely je pri rôznych ťažkostiach možné dobre kombinovať s inými bylinkami, napríklad rebríčkom či hluchavkou. Ak bývate v meste a bylinky si skôr kupujete, než zbierate, vyskúšajte pri ich nákupe aj zľavové kódy na KuponyZdarma.sk, kde nájdete okrem mnohých iných zliav aj tento sortiment.