Kozmetika, ktorá je dnes k dispozícii, je naozaj rôznorodá. Aj tá vlasová – od rôznych druhov šampónov, kondicionérov, olejov, vodičiek až po obyčajné, či luxusné masky. V skutočnosti sa však ešte stále môžeme učiť od našich babičiek, ktoré využívali skôr prírodné prostriedky a napriek tomu boli krásne a zdravé.

Ocot na vlasy – absurdný výmysel, alebo nová náhrada šampónu?
(zdroj: unsplash.com)

Máte ho aj v kuchyni

Tak, ako je na trhu veľké množstvo kozmetických produktov, je aj veľa z nich, ktoré obsahujú rôzne chemické látky. V mnohých prípadoch nám tak môže kozmetika z obchodu skôr uškodiť, než pomôcť. Kým teda čakáte na zázrak, skúste urobiť to najjednoduchšie, čo môžete: vymeniť možno drahý šampón za obyčajný jablčný ocot. Ten totiž vlasy nezaťaží žiadnymi parabénami či silikónmi. Môžete si vybrať medzi oplachovaním vlasov, alebo octovými zábalmi. Aj v jednom, aj v druhom prípade vašim vlasom doprajete veľké množstvo výhod.

Pozor – ocot musíte riediť

Najväčšou výhodou jablčného octu je, že je vhodný pre všetky typy vlasov. Môžete ho tak použiť na vlasy mastné, suché, rovné, dlhé, vlnité, krátke, prirodzené aj farbené. Samozrejme, musíte ho používať v zriedenej forme, keďže sám o sebe je veľmi silný a má aj rovnako silný zápach. Vezmite preto napríklad fľaštičku s rozprašovačom, nalejte do nej vodu a pridajte ocot (na jednu šálku 3 polievkové lyžice octu). Potom si vlasy klasicky umyte, nastriekajte do nich octový koncentrát a premasírujte. Nechajte ocot pôsobiť asi 5 minút a opäť opláchnite vodou.

Antimikrobiálne účinky

A prečo je ocot pre vlasy taký prospešný? V prvom rade vyčistí narozdiel od šampónu až do hĺbky vlasov a rozpustí všetky stajlingové prípravky, ktoré by sa v nich mohli nachádzať. Ocot prospieva aj pokožke hlavy – ak máte lupiny, pomôže vám ich odstrániť a dokonca vás zbaví aj svrbenia. Vlasovú pokožku a vlasy nevysúša, skôr podporuje ich žiarivosť a lesk. Spomínaným masírovaním budú vlasové korienky aj lepšie prekrvené, čo znamená, že môžete takto okrem iného stimulovať rast nových vlasov.