Ak vás často svrbí hlava, je to nielen nepríjemné, ale častokrát aj bolestivé a nebezpečné. Svrbenie môžu spôsobovať lupiny alebo suchosť pokožky, ale v niektorých prípadoch môže byť na vine aj ochorenie, ktoré sa nazýva folikulitída.

Svrbí vás hlava a vypadávajú vám vlasy Možno máte folikulitídu
(zdroj: unsplash.com)

Ak máte akné nielen na tvári

V prípade folikulitídy vás okrem lupín a suchej pokožky obvykle trápia aj bolestivé zapálené pľuzgiere. Aj spôsob liečenia je, samozrejme, narozdiel od lupín úplne iný – folikulitída si totiž vyžaduje antibiotickú alebo antiseptickú liečbu. Niektoré ľahšie prípady sa môžu vyliečiť aj samé, iné však môžu v neliečenej podobe prejsť aj do malých vredov na pokožke. Folikulitída je v podstate zápalové ochorenie vlasového folikulu, ktoré postihuje predovšetkým prednú vlasovú líniu pokožky hlavy a vyzerá ako akné na hlave.

Pozor na malé biele bodky

Medzi najčastejšie príznaky tejto choroby patrí spomínané svrbenie, začervenanie a hrbolčeky v prednej časti čela, ktoré sú citlivé na dotyk. Pozor si však dajte aj pri zvýšenom vypadávaní vlasov či prítomnosti malých bielych bodiek pozdĺž frontálnej vlasovej línie. Folikulitída môže byť povrchová (tá je ľahšie liečiteľná) a hlboká. V druhom prípade spôsobuje hlbšie infekcie, a preto je jej liečba náročnejšia. Výskyt folikulitídy je pravdepodobnejší, ak trpíte aj alergiami, dermatitídou, užívate steroidné krémy alebo máte oslabený imunitný systém.

Nenoste klobúky a čelenky

V prípade, že ste folikulitídu včas odhalili a ide o jej povrchový prípad, skúste len vymeniť svoj šampón za taký, ktorý obsahuje protiplesňové látky. Ošetrujte si hlavu aj prírodnými antiseptickými alebo protiplesňovými olejmi. Podobne, ako pri iných kožných ochoreniach, je dobré vyhnúť sa sprchovaniu v príliš horúcej vode. A ak sa vám s folikulitídou podarilo popasovať a zbavili ste sa jej, skúste sa do budúcnosti vyhnúť používaniu klobúkov a čeleniek, ktoré zachytávajú pot v blízkosti pokožky hlavy. Rovnako je dobré vyhnúť sa vírivkám a nadmernému holeniu, obzvlášť, ak sa používajú nečisté holiace strojčeky alebo jednorazové žiletky na viac použití.