Hoci je u žien vek ošemetnou záležitosťou a mnohé sa jeho narastania priam desia, každá „desiatka“ so sebou prináša novú a krásnu etapu. V prípade tridsiatky ide o obdobie pohody a kľudu, ktoré si po hektickej puberte a rannej mladosti každá žena rada užije.

Tridsiatka na krku a čo s tým? Toto pochopia len tridsiatničky
(zdroj: unsplash.com)

Prestávame riešiť zbytočnosti

Do tridsiatky každá z nás rieši množstvo vecí naraz: prácu, dieťa, bývanie, sny a ciele, naplnenie,… Keď ju však prekročíme, akoby zázrakom sa nám vyjasní. Upokojíme sa a celkovo sa cítime psychicky lepšie. Dokonca už neberieme tak tragicky ani rodinné stretnutia, na ktorých sa stále dookola točia tie isté otázky, ani prezentácie pred ľuďmi. A keď sa nám niečo nepodarí, nerúcame sa, ale posunieme sa ďalej. Prípadne si dáme rande s vínom.

Mysľou stále mladá – telom …

Narozdiel od vyššie spomínanej pozitívnej zmeny, prichádzajú aj tie negatívne. Pamätáte sa, keď ste sa po šialenej párty zobudili, odlíčili a išli ste do školy alebo do práce, akoby sa nechumelilo? Tak na to zabudnite. Ak svojmu telu po tridsiatke nedoprajete dostatok spánku, skončíte s kruhmi pod očami a možno aj kolapsom organizmu. Objavujú sa prvé vrásky a prvé šedivé vlasy (a je ich čoraz viac) a možno aj prvýkrát pocítite bolesti krížov či nôh, keď zotrváte dlho v jednej polohe alebo vyšliapete na štvrté poschodie bez výťahu.

Z párty ženy gaučová kráľovná

Áno, upokojujeme sa. To znamená aj to, že pred sobotňajšou diskotékou dáme radšej prednosť Netflixu alebo svojej posteli. Odrazu nemáme potrebu sa za každú cenu socializovať a ťažšie nadväzujeme nové kontakty. Zato si pri sebe držíme tých skutočných priateľov, ktorých je síce pomenej, no vieme, že pri nás budú stáť za každých okolností. Dokážeme viac pochopiť ostatných a nehneváme sa na nich za každú maličkosť. Oveľa viac si ceníme svoj čas a napĺňame ho len aktivitami, ktoré nás napĺňajú a posúvajú ďalej. Dbáme na upratovanie a čistotu a potrebujeme viac, než doteraz, oddychovať. A čo je najúžasnejšie, všetky skúsenosti, ktoré nám tento vek prináša, dokážeme zúročiť a stávame sa lepšími, vyrovnanejšími a empatickejšími.